KENDRIYA VIDYALAYA KONSIWAS, REWARI

SESSION 2018-19

VARIOUS COMMITTEES

FOR THE SMOOTH FUNCTIONING OF THE VIDYALAYA, THE FOLLOWING COMMITTEES HAVE BEEN FRAMED. ALL THE STAFF MEMBERS ARE ADVISED TO NOTE THEIR DUTIES & ACT ACCORDINGLY FOR THE SESSION 2018-19. INCHARGE WILL BE ENSURED THAT ALL WORK RELATED TO CONCERNED COMMITTEE ACT PROPERLY THROUGHOUT THE SESSION.

S.NO

 

DESIGNATION

1

 

ADMISSION

SH. RAMJI LAL YADAV, I/C

PGT, ECO.

SH. ANAND PRAKASH

HM

SMT. ARCHANA

TGT, MATHS

SH. VIJAY KUMAR

PRT

EXAMINATION

2

INTERNAL

SMT. SUMAN YADAV, I/C

PGT ,BIO

SH. DINESH KUMAR

PGT,PHY..

SMT. KAVITA YADAV

PGT, MATHS

SH. RAKESH KUMAR

TGT,ENG

SH. PARTAP

SUB-STAFF

EXTERNAL

Sh. ASHOK KUMAR, I/C

PGT, CHEM.

SH. PRAVEEN KUMAR

PGT, COMM.

SMT. ANJANA

TGT, MATHS

SH. SHER SINGH

PRT.

SH. NARESH/ PARTAP SINGH

SUB-STAFF

PRIMARY

SH. ANAND PRAKASH

HM

SH. SATVIR, I/C

PRT

SH. MANOJ KUMAR

PRT

SH. NAFE SINGH

SUB-STAFF

TIME TABLE ARRANGEMENT FOR LEAVE

3

PRIMARY

SH. ANAND PRAKASH

HM

SMT. NEETU, I/C

PRT

SMT. VINITA JAIN BHATNAGAR

PRT

SECONDARY

SH. BHUPENDER, I/C

PGT, C.S

SH. UMA SHANKAR

LIB.

SMT. SEEMA DEVI

TGT, WE

4

ACEADMIC INCHARGE

SH. BHUPENDER, I/C

PGT, C.S

SH. G.P. BHAGAT

PGT, GEO.

SH. LAKSHMAN

PGT, HIN.

SH. PUSHKAR DASS

PGT, ENG.

SMT. SUMAN YADAV

PGT, BIO.

SMT. KAVITA

PGT, MATHS

5

 

 

 

 

CCA ACTIVITIES

SH. LAKSHMAN, I/C

PGT, HIN.

SH. PUSHKAR DASS

PGT, ENG.

SH. C.S. YADAV

TGT, SKT.

SH. SHER SINGH, I/C (PRIMARY)

PRT

SH. VIJAY KUMAR

PRT

SH. PARATP SINGH

SUB-STAFF

 

DISCIPLINE COMMITTEE

OVERALL INCHARGE- SH. K.S.NARUKA , TGT(PH & E), AND SH. LAKSHMAN, PGT (HINDI.) & SH. BHUPENDER &

6

PRIMARY

SH. ANAND PRAKASH (I/C)

HM

SMT. VINITA JAIN BHATNAGAR, I/C

PRT

SH. VIJAY KUMAR

PRT

SH. SATVIR

PRT

SH. SUBE SINGH

PRT

SH. SHER SINGH

PRT

SMT. MANJU SACHDEVA

PRT

SMT. SHALINI SHARMA

PRT

SMT. ARCHANA YADAV

PRT

SPORTS COACH

 

SECONDARY

SH. BHUPENDER

PGT, C.S

SH. LAKSHMAN

PGT, HIN.

DR. G.P. BHAGAT

PGT, GEO.

SH. PUSHKAR DASS

PGT, ENG.

SH. ASHOK KUMAR

PGT, CHEM.

SH. VIJENDER

TGT , SST

SH. C.S YADAV

TGT, SKT.

SH. DHAJARAJ

TGT, MATHS

SMT. POONAM YADAV

TGT, HIN.

SMT. ANJANA

TGT, MATHS

RESPECTIVE HOUSE MASTERS AND SPORTS COACH

 

7

SPORTS

SH. K.S. NARUKA (I/C)

TGT (PH & E)

SH. PUSHKAR DASS

PGT, ENG.

SH. RAMJI LAL

PGT, ECO.

SH. UMA SHANKAR

LIB.

SH. SURESH KATARIA

TGT, BIO.

SMT. BARKHA SINGH

TGT, AE

SMT. SEEMA DEVI

TGT, WE

SMT. SHALINI SHARMA

PRT

SH. SATVIR

PRT

COACH (YOGA & SPORTS)

 

8

SCHOOL MAGAZINE

SH. PUSHKAR DASS, I/C

PGT, ENG.

SH. LAKSHMAN

PGT,HIN.

SH. C.S YADAV

TGT, SKT.

SH. SHER SINGH

PRT

SH. VIJAY KUMAR

PRT

9

 

BHARAT SCOUTS AND GUIDES

SH. PUSHKAR DASS, I/C

PGT, ENG.

SH. LAKSHMAN

PGT, HIN.

SH. C. S. YADAV

TGT (SKT.)

SH. K. S NARUKA

TGT (P&HE)

SMT. ANJANA

TGT (MATHS)

SMT. SEEMA

TGT (WE)

SH. VIJAY KUMAR

PRT

SH. MANOJ KUMAR

PRT

SMT. MANJU SACHDEVA

PRT

SMT. ARTI YADAV

PRT

10

GUIDANCE AND COUSELLING

DR. G.P.BHAGAT (I/C)

PGT (GEO.)

SH. RAMJI LAL

PGT, ECO.

SMT. KAVITA

PGT, MATHS

SH. DINESH KUMAR

PGT (PHY.)

SH. LAKSHMAN

PGT (HINDI)

SH. UMA SHANKAR

LIB.

COUNSELLOR

 

11

BEAUTIFICATION

SMT. BARKHA (I/C)

TGT(AE)

SMT. SEEMA DEVI

TGT(WE)

DR. G.P.BHAGAT

PGT (GEO.)

PGT HISTORY

 

SMT. ANJANA

TGT (MATHS)

SMT. POONAM YADAV

TGT (HINDI)

SH. K.S. NARUKA

TGT (P&HE)

SH. UMA SHANKER

LIB.

SMT. ARTI

PRT

SMT. NEETU YADAV

PRT

SMT. ARACHANA YADAV

PRT

SH.MANOJ KUMAR

PRT

SH.SATVIR

PRT

 

H.M WILL BE RESPONSIBLE FOR BOTH BEAUTIFICATION AND CLEANLINESS OF PRIMARY WING WITH THE HELP OF PRTS MENTIONED IN THE LIST.

12

 

CLEANLINESS

SH. K S NARUKA(I/C)

SECONDARY SECTION

 

SMT. SEEMA

SH. PRAVEEN KUMAR

PGT HISTORY

SH. SUMAN YADAV

SH. VIJENDER

SH. DHAJARAJ

SH. UMA SHANKAR

SH. RAJESH

SH. SUBE SINGH

PRIMARY SECTION

SMT. NEETU YADAV

SH. SATVIR

SMT. VINITA JAIN BHATNAGAR

13

PURCHASE COMMITTEE

SH. LAKSHMAN

PGT, HIN.

SH. ANAND PRAKASH

HM

SMT. MANJU SACHDEVA

PRT

SH. C.S. YADAV

TGT, SKT.

SH. RAJESH

TGT, ENG.

CONCERNED DEPTT. I.C

 

TEACHING AID

14

PHYSICS

SH. DINESH KUMAR

PGT (PHY.)

CHEMISTRY

SH. ASHOK KUMAR

PGT (CHEM.)

BIOLOGY

SMT. SUMAN YADAV

PGT (BIO.)

BIOLOGY JUNIOR

SH. SURESH KATARIA

TGT (SCI.)

COMPUTER

SH. BHUPENDER

PGT (C.S)

GEOGRAPHY

DR. G.P.BHAGAT

PGT (GEO.)

SH. VIJENDER

TGT (S.ST)

PRIMARY

SMT. ARTI, I/C

PRT

SH. SUBE SINGH

PRT

15

PRESS & PUBLICITY/PHOTOGRAPHY

SH. VIJENDER, I/C

TGT, SST.

SMT. BARKHA SINGH

A.E

SH. SATVIR

PRT

16

HEALTH CLUB & FIRST AID

SMT. SUMAN YADAV (GIRLS)(I/C)

SECONDARY SECTION

NURSE

SH. K.S.NARUKA (BOYS)(I/C)

SH. SUBE SINGH

PRIMARY SECTION

 

SMT. MANJU SACHDEVA

17

ECO CLUB/HORTICULTURE

SMT. SUMAN YADAV (I/C)

PGT (BIO.)

SH. DINESH KUMAR

PGT, PHY.

SH. ASHOK KUMAR

PGT, CHEM.

SH. SURESH KATARIA

TGT(SCI.)

SMT. MANJU SACHDEVA

PRT

SH. SUBE SINGH

PRT

SH. NARESH KUMAR

SUB STAFF

18

MATHS OLYMPIAD

SMT. KAVITA, I/C

PGT (MATHS)

SMT. ANJANA

TGT (MATHS)

SH. DHAJA RAJ

TGT (MATHS)

SH. SUBE SINGH

PRT

SMT. NEETU

PRT

19

NTSE & SCIENCE, GREEN AND BIOTECH OLYMPIAD/SOF/JNNS/NCSC ETC.

 

(SCIENCE CLUB)

SH. DINESH KUMAR (I/C)

PGT (PHY.)

SMT. KAVITA

PGT (MATHS)

SH.ASHOK KUMAR

PGT (CHEM.)

SMT. SUMAN YADAV

PGT (BIO.)

SH. SURESH KATARIA

TGT (BIO.)

SH. SUBE SINGH

PRT

SMT. NEETU YADAV

PRT

SH. SATVIR

PRT

20

CANTEEN & REFRESHMENT COMMITTEE

SH. PUSHKAR DASS(I/C)

PGT(ENG.)

SH. C.S YADAV

TGT, SKT.

SMT. SHALINI SHARMA

PRT(MUSIC)

SMT. BARKHA

TGT(AE)

SH. NARESH KUMAR

SUB-STAFF

21

WEBSITE COMMITTEE & SHALA DARPAN/ ALL COMPUTER RELEATED WORK

SH. BHUPENDER (I/C)

PGT(C. S)

SH. ANAND PRAKASH

HM

SMT. KAVITA

PGT, MATHS

COMP. INSTRUCTOR

 

SH. SACHIN KUMAR

JSA

22

BUILDING MAINTAINANCE AND REPAIRING OF SCHOOL

SMT. SEEMA (I/C)

TGT(WE)

SH. K.S.NARUKA

TGT(P&HE)

SH. LAKSHMAN

PGT, HIN.

SH. PUSHKAR DASS

PGT(ENG.)

SH. ANAND PRAKASH

HM

SH. VIJENDER KUMAR

TGT (S.ST.)

SH. UMA SHANKAR

LIB.

SH. MANOJ KUMAR

PRT

SH. RAJESH KUMAR

TGT (ENG.)

SH. DHAJARAJ

TGT, MATHS

23

STAFF QUARTERS AND BUILDING SAFETY OR SECURITY OF STAFF QUARTERS

SH. RAKESH KUMAR, I/C

TGT (ENG.)

SH. BHUPENDER

PGT, C.S

SH. ASHOK KUMAR

PGT, CHEM.

SH. K.S. NARUKA

TGT, PH &E

SMT. SHALINI

PRT, MUSIC

SH. PARTAP SINGH

SUB-STAFF

24

FURNITURE

SH. C. S YADAV(I/C)

TGT (SKT.)

SH. LAKSHMAN

PGT (HINDI)

SH.PRAVEEN KUMAR

PGT (COMM.)

PGT HISTORY

 

SH. ANAND PRAKASH

HM

SH.SUBE SINGH

PRT

SMT. SHALINI SHARMA

PRT

SMT. ARTI

PRT

25

MISC./INSPECTION/APPOINTMENT/VMC MEETING ETC.

SH. RAMJI LAL, I/C

PGT, ECO.

SH. BHUPENDER

PGT(C.S)

SH. PRAVEEN KUMAR

PGT (COMM.)

SH. UMA SHANKER

LIB.

SH. ANAND PRAKASH

HM

SH. K.S.NARUKA

TGT (PH & E)

SMT. ANJANA

TGT (MATHS)

SMT. BARKHA

TGT(AE)

SMT. NEETU YADAV

PRT

SH. SACHIN

JSA

SH. SURENDER KUMAR

SUB-STAFF

26

ICT/CCE

SH. BHUPENDER (I/C)

PGT (CS)

SH. SURESH KATARIA

TGT, BIO.

SH. ANAND PRAKASH

HM

SH. SHER SINGH

PRT

27

FEE CONCESSION & STUDENT SCHOLARSHIP COMMITTEE

SH. RAMJI LAL, I/C

PGT, ECO.

SH. DHAJARAJ

TGT, MATHS

SMT. BARKHA

TGT(AE)

SH. ANAND PRAKASH

HM

SMT. BARKHA SINGH

TGT, AE

SSA

 

28

PREPRATION AND MAINTAINING OF CS-54 & INCOME TAX

SH. PRAVEEN KUMAR(I/C)

PGT (COMM.)

SH. DHAJA RAJ

TGT (MATHS)

SMT. KAVITA

PGT (MATHS)

SH. SATVIR SINGH

PRT

SH. SUBE SINGH (CS- 54)

PRT

SSA

29

GARDENING

SMT. SUMAN YADAV (I/C)

PGT (BIO.)

SH. SURESH KATARIA

TGT (SCI.)

SMT. MANJU SACHDEVA

PRT

SH. MANOJ KUMAR

PRT

SMT. BHARTI

PRT

SMT. ARCHANA YADAV

PRT

SH. NARESH KUMAR

SUB-STAFF

30

RAJYA BHASHA & ALL RELEATED WORK OF HINDI BHASHA

SH. LAKSHMAN (I/C)

PGT (HINDI)

TGT HINDI

 

SMT. POONAM YADAV

TGT (HINDI)

31

BACK TO BASIC RELATED ACTIVITIES

SH.VIJENDER KUMAR, I/C SECONDARY SECTION

TGT (SST)

SH.ANAND PRAKASH, I/C

PRIMARY SECTION

HM

 

 

(PRINCIPAL)